مصرف فیبرهای غذایی و کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری

فیبرها پلی ساکاریدهای غیر قابل هضم هستند که می توانند از طریق سالاد کلم و انار و هویج عبور آنها به دستگاه گوارش فواید سلامتی مثبتی داشته باشند .

رابطه قوی بین مصرف فیبرهای غذایی و کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری و اختلال از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت، چاقی، اختلالات گوارشی و سرطان ها وجود دارد.

غذاهای با محتوای فیبر بالا دارای قدرت سیر کنندگی بالایی هستند که به کاهش مصرف غذا و انرژی در زمان وعده های غذایی کمک می کند [28،29]. الیاف را می توان به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد: الیاف محلول و نامحلول.

الیاف محلول با ژله شدن در آب به عنوان یک اسفنج عمل می کنند و می توانند پیوندهای شیمیایی بین مولکول ها ایجاد کنند، در حالی که الیاف نامحلول دارای خواص فیزیکی بیشتری هستند.

در روده کوچک، الیافی وجود دارد که اسیدهای صفراوی را به هم متصل می کنند و دفع لیپیدها را در مدفوع افزایش می دهند [29،31]. با تأخیر در جذب درشت مغذی‌ها، گلوکز و انسولین پس از غذا را نیز کاهش می‌دهند.

پارچه کرپ کش در روده بزرگ، فیبرهای محلول توسط باکتری ها تخمیر می شوند تا اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه فعال بیولوژیکی (SCFA) تولید کنند که در سیستم جذب می شوند و به کاهش سنتز کلسترول کبدی کمک می کنند.

سیب

فیبرها همچنین محرکی برای روده فراهم می کنند که به پیشگیری از اختلالات روده مانند بیماری دیورتیکولار و هموروئید، یبوست و اسهال در میان سایر موارد کمک می کند.

در مورد پیشگیری از سرطان، طرز تهیه ترشی لیته گل کلم  مطالعات متعددی نشان داده است که مصرف فیبر زیاد می تواند از سرطان روده بزرگ پیشگیری کند.

دلیل ویسکوزیته، پکتین همچنین می تواند به چندین فلز متصل شود و حذف آنها را تسهیل می کند و همچنین جذب فلزات سمی  مانند آرسنیک، کادمیوم، سرب و جیوه را کاهش می دهد که نشان داده شده است که سیستم غدد درون ریز، عصبی و سیستم ایمنی  آب سیب برای اسهال را مختل می کند.

با توجه به خواص ضد سرطانی بالقوه، پکتین می تواند نقش پیشگیرانه ای در طیف گسترده ای از سرطان ها از جمله سرطان پروستات، پانکراس، پستان و روده بزرگ داشته باشد و حتی می تواند اثرات شیمی درمانی بر متاستاز داشته باشد.

به طور خاص، پکتین می تواند با مهار تکثیر سلولی، مهاجرت، چسبندگی و تحریک آپوپتوز، اثرات ضد تکثیری داشته باشد.

در نهایت، از آنجایی که بسیار قابل تخمیر است، اثرات پری بیوتیکی را در روده بزرگ اعمال می کند.

 • منابع:
  1. A Review of Interventional Trials on Humans
 • تبلیغات: 
  1. نان پرنده جدیدترین دستاورد انسان
  2. حجم نهایی کیک و فیبر چای سبز
  3. از بین رفتن دغدغه کار جوانان در سال 1402
  4. فرمول های تضمینی برای خوشحال بودن در کار

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.