فرش 12 متری قالی سلیمان که سلبریتی ایرانی به بازیگر هالیوودی هدیه داد

قدیمی ترین فرش ایرانی که جایگاه مهمی در تاریخ هنر فرش دارد، فرش 12 متری قالی سلیمان است. قدمت آن به قرن می رسد. می توان گفت که قالی بافی در ایران توسعه یافت.

تا قرن نوزدهم، تأثیر جدی ایرانی بر فرش های ترکی دیده می شود. از این نظر می توان از فرهنگ بافت با استانداردهای فرش ایرانی از نظر کیفیت، سبک و تکنیک صحبت کرد.

در بافت فرش ترک از پشم، پنبه و ابریشم استفاده می شد. این طناب‌های مورد استفاده با گره ترکی که به ترکباف نیز معروف است، بسته می‌شد.

علاوه بر این ها، گره های دوتایی از فرش های ترکی بیشتر از فرش های ایرانی به کار رفته است. به همین دلیل مشاهده می شود که بیشتر از نقش های هندسی در فرش های ترک استفاده می شود.

از جمله فرش های معروف محلی ترکیه امروزی؛ قالی‌های قیصری، کولا، یاغ‌جی‌بدیر، مکری، هرکه، یحیالی، گوردس و دمیرچی وجود دارد.

تخمین زده می شود که تاریخ فرش ایرانی یا ایرانی به 5 هزار سال پیش برمی گردد. دلیل این امر این است که نقوش فرش پازیریک و نقوش نقش برجسته های کاخ ایرانی در شهر باستانی تخت جمشید به یکدیگر شبیه هستند.

فرش 12 متری قالی سلیمان

اما نمی توان گفت که فرش پازیریک محصول ایرانی است. در عوض، دقیق تر است که بگوییم در نقوش مورد استفاده تعامل وجود دارد.
تولید فرش سنتی در فرهنگ ایرانی در قرن پانزدهم است.

قرن آغاز شد. نقش های روی این فرش ها بیشتر مینیاتوری است. با این حال، الگوهای هندسی نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند.

مشاهده می شود که قالی های ایرانی که به ویژه در دوره صفوی بافته می شود بسیار دقیق، چین خورده، گلدار و کار استادی جدی است.

این فرش ها بر جهان اسلام نیز تأثیر گذاشت. از این نظر مشاهده می شود که جغرافیاهایی مانند آناتولی، مغولستان و هند در قالی بافی تحت تأثیر فرش ایرانی بوده اند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.